Mentálhigiéné
Napjainkban egyre nagyobb hangsúlyt kap az egészség, az egészéges élet élése. De mit is jelent ez pontosan?
Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) meghatározása szerint: „Az egészség a teljes testi, lelki, szellemi és szociális jóllét állapota és nem csupán a betegség vagy fogyatékosság hiánya”. Tehát a lelki jóllét épp ugyanolyan fontos szerepet játszik az egészségünk meghatározásában, mint a fizikális, szociális és szellemi jóllétünk. A lelki jóllét nem azt jelenti, hogy nem vagyunk mentális betegek. Azt jelenti, hogy lelkileg is jól érezzük magunkat, kiegyensúlyozottak vagyunk ezáltal minőségi életet tudunk élni.
Egy mentálhigiénés szakember pontosan ebben tud segítséget nyújtani, hogy ezt az egyensúlyt kialakítsd, illetve meg is tartsd. Nem hierarchikus módon működik a folyamat, a szakember nem egy feletted álló személy, hanem a kísérőd, aki támogat, elfogad, veled együtt gondolkodik, visszatükrözi az érzéseidet, összegez, mely által tisztább képet kapsz a jelenlegi helyzetedről és problémád megoldási lehetőségeiről.
A mentálhigiénés segítő a konzultációk során nem diagnosztizál, nem terápiázik, nem ír fel gyógyszereket. Fel tudja mérni, ha az adott kliens problémái nem az ő kompetencia határain belül mozognak, így tovább irányítja a klienst a megfelelő szakemberhez.
Összegezve tehát a mentálhigiéné egyfajta pszichológiai prevenció, mely elősegíti és támogatja a lelki egészséget, ezáltal segít minőségi életet élni valamint megelőzni a mentális betegségek kialakulását.